2025. április 2. szerda,
Áron napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
A lélek ütemei - Bach legszentebb tavasza
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák


Ábrándosan szép tavaszi nap volt. Lustán tévelygő darázs neszezett az ablakpárkány szürke csendjén, az ég beáramló fényözöne alatt. Lassú szellők terelték a nyitott ablakokkal tátogó termekbe a park dús virágillatát.

Tucatnyian ültünk az egybetolt padok és székek kopottan zöld ölébe, hallgatók egy vidéki Alma Mater bolthajtásos szobájának árnyas falai közt. A sarokban fekete zongora terpeszkedett, halk borongással szuszogott a májusi nap ragyogásában.

Előttünk magas, enyhén görnyedt tudós professzorunk ma is halk köszönéssel lépett be, kezében kopott tasakban egy ezerszer is lejátszott bakelitlemez fekete tányérja sötétlett.

- Ma megmutatom Önöknek a világ legszebb zenéjét – mondta szelíd derűvel, s minden bevezető nélkül feltette a lemezt.

- Csak a Largo-t fogom szeretett mindnyájuknak lejátszani.

Hátradőltem, s arra gondoltam, hogy ma mit is fogok enni, hiszen szegény diáknak, aki összes pénzét könyvekre költi, örök dilemma a táplálkozás szükséglete. Mondhatni, filozófiai probléma. Az egzisztencia már Renan A kereszténység eredetének története hét kötetének megvásárlása után elvesztette létjogosultságát. Arra gondoltam, milyen különös lesz evésről elmélkednem kellemes zeneszó lágy remegése közepette.

S akkor felcsendült az a zene, mely örökre más irányba terelte életemet, s akkor oly hatással volt rám, hogy professzorom egyetlen kérdésére sem tudtam válaszolni. Kétszáz forint volt a teljes kosztpénzem a hónap közepén, a kilencvenes évek elején.

Az utolsó előadásokra nem mentem be. Közel volt egy hatalmas hanglemezbolt, szinte futva érkeztem oda.

Kérésemre az eladó leemelte a polcról a lemezt.

- Százkilencven forint lesz – mondta lusta sóhajjal.

Gondolkodás nélkül fizettem. Haza indultam tíz forinttal a zsebemben, de enyém volt a világ legszebb zenéje.

Vitathatatlan tény, hogy Bach a zene egyik legnagyobb óriása, talán a legnagyobb. Műveinek nagyobbik része elveszett, de így is ezret is felülmúló hagyatéka gigantikus teljesítmény. A Mester ma is úgy áll az utókor emlékezetének küszöbén, mint a Demetriosz által emelt világcsoda szoboróriása, mely világok felett állt.

Bach hegedűversenyeiből három maradt fenn, s ezek mindegyike a koncerttermek kedvelt darabja. Egykor nem szívesen tanítottak ezeket a remekműveket, sőt, voltak olyan akadémiai tanárok, akik eltiltották tanítványaikat Bach hegedűversenyeitől.

Pándi Marianne így ír Bach hegedűsi mivoltáról:

„Ő maga gyermekkorától kezdve hegedült, és feltehető, hogy a lüneburgi gimnázium elvégzésének idején már kiváló hangszerjátékos lehetett, hiszen hamarosan a weimari hercegi udvar zenekarában helyezkedett el. Albert Schweitzer rámutat, hogy Bach hegedűs mivolta a billentyűs hangszerekre írott műveiben is megmutatkozik, mert dallamainak tagolása itt is a hegedű vonóvezetését követi. Ugyanakkor vonós hangszereken is előírja a többszólamú játéknak azokat a formuláit, amelyeket ő maga a csembalón és orgonán sajátított el. S ha a szólóhangszeren megköveteli a polifon játékot, természetes, hogy a versenyművek zenekari kíséretében ezt mindenütt következetesen megvalósítja. E tekintetben erősen különbözik olasz példaképeitől, akiknek műveit fiatal korában buzgón tanulmányozta (Vivaldinak tíz versenyművét dolgozta át vonós hangszerekről orgonára, illetve csembalóra!): témái jellegzetesebbek, ritmikája erőteljesebb, zenekarának szövete - a homofon olasz ripienókkal szemben - nemcsak a ritornellekben, hanem a kíséret során is többszólamú.”

 


A BWV 1043-as d-moll koncert nemcsak zenei értelemben vett mestermű, hanem a zenében kevéssé jártas hallgatót is elkényezteti a dallamok szüntelen áradásával, különösen a Largo gyönyörű burjánzása.
Vivace
Kamarazeneszerű virtuóz első tétele, dús és tömött hangzásokkal, finom és ritmikusan bravúros tempóival káprázatos nyitánya e nagyszerű zenének. Ellenpontozó szerkesztettsége méltán utal Bach zsenijére, a dallamiság mellett mély és zeneileg igen gazdag muzsika.
Largo, ma non tantor
A két hegedű csodálatos játéka, vérvörös hangszíne, súlyos barnába hajló merengése, szent szerelemmel átszőtt vágyakozása az egyik legmegindítóbb lassú tétel a zene történetében. Nincs semmi mellébeszélés, frázis, ügyes mesterkedés; ez a tétel a tiszta líraiság szent evangéliuma. Késő tavaszi fasorok, arannyá égett hullámzó domboldalak, a májusi alkonyat tündérjátéka, szerelem és gyengédség a szívekben.
Allegro
A tétel nagyszabású koncertmuzsika a kamarajáték minden erényével, ünnepélyes és emelkedett színpompájával.

Lassú tételének legszebb előadásai a Menuhin-Ferras kettős, az Ojsztrah-testvérek, Mutter és Accardo mesteri felvételei, melyek visszaadják azt az emberi tisztaságot és eszményt, melyet Bach Istenszeretete álmodott e komor és fénytelen világba.

Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007