2025. április 19. szombat,
Emma napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Házak 14.
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

Hosszú, barna záporokkal múlt ki a július. Csak a házak körvonalát lehetett látni, s az autók tocsogva ugrabugráltak az utcán, a lepedékes, vastag ég alatt. Az estek csillagtalanok voltak, a délelőttök szürkék és homályosak. Az emberek kabátban jártak, mintha ősz lenne.
Két napja vártam, lestem Évit, mint egy rozzant, koldus kutya, s egyik este megvárva egy ajtócsukódást, bementem a lépcsőházukba. Arra gondoltam, ha Palival futok össze, még meg tudom magyarázni, hogy valójában hozzá jöttem. Álcaként elvittem egy labdát, még a nagybátyám adta, mikor még megemelni is alig tudtam. Több mint tíz éve porosodott a szobámban, s mikor kivettem, hogy felpumpáljam, arra gondoltam, azt adom neki, amit mások képzeltek belém. Hogy focista leszek, esetleg egy vagány, akinek tekintélye van a házak közt, az utcák kamaszkorszagú füstös levegőjében. Aki olyan, hogy a lányok leülnek, mikor dekázik, kijárnak a meccsekre, az állomás melletti pályára beszöknek, hogy lássanak. De a labdám belefulladt a közönyömben, ott lapult, mint egy öntelt hólyag az ágyam mögött, egy unalommal mérgezett buta jószág volt.
Most velem jött, hirtelen a cinkosom lett. 
A fejemben ott volt a lány, a szerelmem, kit elhagyok, kitől elszakítanak, hogy megcsókolom, hogy akarom érezni a kezét. Milyen lehet, ha az ujjai az enyémekhez bújnak. Vajon együtt dideregnek az enyémmel, összefogódzkodnak, kiéneklik egymásból az érintés vágyát? Érezni akartam a haját, ha megölelem, s az arcomba ömlik azzal a sejtelmes folyással, ahogy éjszaka csordogálnak a folyók. De féltem, hogy elbátortalanodom, hogy férfiatlan leszek.
Minden zaj, lépés százszorosan felerősödött, minden neszre ki akart ugrani a szívem. A lépcsőház is egyre árnyékosabb lett, szinte csordogált a félhomály, ahogy múltak a félórák, órák. Egyszerre kisfiú szaladt fel a lépcsőkön. Piszegtem, hogy jöjjön oda hozzám. Bátortalan volt, aztán megismert.
- Becsöngetnél a Paliékhoz? Ezt a labdát kéne átadnod?
- Miért nem te adod át?
- Adok egy ötöst, ha nem kell megmondanom.
- Add az ötöst.
Kezébe nyomtam. Ő pedig félszegen elindult, a lépcsőkorlát mellett lopóztam utána. Csengetett. Hirtelen fény támadt.
- Szia, Zolika! – hallottam Évi hangját.
- A barom bátyádnak küldi egy fiú.
- Igen? Milyen fiú?
- Én vagyok az, Évi! - suttogtam a korlát mellől.
- Köszi a labdát! Most pedig húzzál haza! – mondta Évi, s behajtotta maga mögött az ajtót.
Egészen a zár kattanásáig. A kisfiú eloldalgott, majd Évi óvatosan résnyire nyitotta az ajtót, hogy éppen kiférjen. Felegyenesedtem.
- Te egészen bolond vagy – mondta mosolytalanul. – Mennyibe’ fájt ez neked?
- Egy labda és egy ötös.
- Legközelebb nem kapsz meg ilyen olcsón – és elnevette magát.
Halkan és gyengéden, amilyen valójában ő maga is volt.
- A legközelebbről akarok veled beszélni. – mondtam dadogva.
- Halkabban – csitított, s az ujját a számra tette.
Én pedig odatapasztottam a számhoz az ujját. A két tenyeremet rátettem. Ettől zavarba jött, de megcsókoltam. Engedte. Aztán elbizonytalanodott. Hirtelen ez a vézna szép ujjacska az enyém lett, az én foglyom.
- Engedj, te! – mondta, de nevetett.
- Gyere le! Csak hét óra van. A közös helyünkre.
- Nem, oda nem. De van egy ötletem.
Megfogta a kezemet, s óvatos mozgással elindultunk le, a földszintig.
- Ne trappolj! – szólt rám.
Amilyen halkan tudtam, követtem. A földszint alatt volt egy újabb lépcsősor, mely a pincébe vezetett. A nyakában lógott a kulcs, kinyitotta a pinceajtót. Lent sötét kis ösvény nyúlt egészen a régi szénledobó ablakáig, mely megfestette ezt a szomorú tájképet, ahogy drótkerítéses fülkékben mindenféle elhasznált dolgok voltak, régi rádiók, tönkrement mosógépek, kerékpárok, egy kályha, ásók, lapátok, vödrök. Dohos és büdös volt az egész. 
- Van öt percem – mondta, és hosszan a szemembe nézett. – Mit akarsz?
- Ezt nem tudom így elmondani. Nem öt perc. Nem tíz és nem egy óra.
- Ne hülyéskedj. Tudod, mit mondtam a múltkor.
- Mit mondtál?
- Hogy nem vagyunk felnőttek.
- De gyerekek sem.
- Akkor?
- Mit akkor?
- Akkor mi lesz?
- Mi legyen?
- Neked kell eldöntened.
Dermedten álltam, s most olyan erős reszketés tört rám, hogy ösztönösen átöleltem. Szinte rám olvadt a teste, mint aki erre vágyott volna, hogy megöleljék, hogy belelölelje nem is magát, hanem a kétségbeesését valakibe.
- Megpuszilhatom a szád? – kérdeztem reszketeg hangon.
Kibontkozott az ölelésemből s rám nézett. Majd a számra. 
- Kedves vagy, hogy megkérdezted – mondta, és ismét a szemembe bámult.
- Most nagyon félek.
- A puszitól?
- Attól is.
- Mástól nem kell. Én is félek.
Lassan közel hajoltam hozzá. A vállát fogtam, mert hirtelen úgy éreztem, hogy elájul. Ő jobban félt, s ez hirtelen nekem adott erőt. Egy másodpercre összeért a szánk. Meleg, nedves érintése inkább furcsa volt, mint finom, de hirtelen ő csókolt belém, a számba úgy, hogy az orrunk összenyomódott. Mindketten nevettünk. Aztán megfogta a kezem, az ujjaink egymásba csomósodtak, a szánk egymásnak feszült.
- Ha már ennyi filmet láttál, megtanulhattál volna csókolózni – suttogta bujkáló nevetéssel a hangjában.
Aztán mikor fuldokolni kezdtünk, egymást öleltük. Biztos, hogy néhány perc eltelt, mikor a fülembe súgta.
- Letelt a tíz perc.
- Nem érdekel – mondtam ösztönösen.
- Érdekeljem, mert én kapok ki.
Hirtelen elengedtem.
- Ezért jöttél? – kérdezte, s felhúzta a szemöldökét.
- Valójában nem.
- Hát?
- A legközelebbről akartam beszélni.
- Mi van a legközelebbel?
- Nem tudom, hogy lesz-e.
- Ezt miért mondod? Van valaki más?
Nem várta meg a válaszomat, ellökött magától.
- Értem. Jól átverted a kis hülye Évit. Ügyes vagy. Te… Te… Hős szerelmes.
- Évi, várj!
- Mennem kell, te szemét!
- Évi, nem vagyok szemét. Elutazunk.
Visszafordult, rám nézett.
- És mi van abban?
- És talán…
- Mit hebegsz? Elutaztok. És? Majd hazajöttök. Egy vagy két hetet kibírsz. Én is kibírok.
- Egy vagy két életet nem bírok ki…
Láttam az arcán, hogy lassan érti meg, miről beszélek.
- Nem jöttök haza? Hova? Szovjetbe? Vagy… Disszidáltok?
- Nem. Csak apám.
- Mi van az apáddal?
- Kapott két évnyi munkát Algériába.
A sötét folyosón láttam, ahogy világít a sápadtsága. És azt is láttam, hogy a szája széle remegni kezd.
- Becsaptál… Tudod, becsaptál… - mondta és ismételgette.
- Nem csaptalak be. Adj még harminc másodpercet.
Egy autó fénycsíkja villant végig a pincén bevilágítva az arcát. Tele volt daccal, haraggal, félelemmel.
- Jó oszd be, mert ez az utolsó félperced.
- Szeretlek. És visszajövök. És nem hazudtam. Senkit nem szeretek úgy, ahogy téged. És szeretlek… Ezt már mondtam… És még mondom is.
Csak nézett hidegen rám, egészen szoborszerűvé vált a lénye. És ahogy néztem, még szebb volt, mert a szépség felismeréséhez – most értettem meg – kell a tapasztalás. Mindig újra és újra látni, hogy minél több részlet kerüljön belénk, fúrjon keresztül, vegyüljön el a szövetek sűrű dzsungelébe, ahogy egy művégtag a csontba. De benne megvetés volt.
- Tudod, mit? Dögölj meg! Ott, Algériában. Vagy bárhol, ahova mégy. Soha nem akarok felőled hallani!
És kiszaladt. A távolodó léptei hidegen elsuhantak, elvesztek, belenémultak ebbe a fekete csendbe. Hosszan álltam, majd nekidőltem a drótkerítéses ajtónak. Most lehet sírni, mondtam magamnak. 
Egy óráig is ott lehettem. Aztán felosontam a lakásuk elé. De nem hallottam semmiféle zajt néhány tompa és elfojtott szón kívül. Majd meghallottam Palinak és egy másik fiúnak a hangját. Felszaladtam a legfelső emeltre, onnan hallgatóztam.  Ahogy jöttek fel zuhogó beszéddel a lépcsőház firkás, elkoszolódott, visszhangos falai közt. Csattogtak, kiabáltak ebben a részegítő csöndben.
- És bemutatsz a kishúgodnak?
- Nem olyan kicsi. Egész jó tőgyei vannak – mondta Pali.
- Már megint kukucskáltál?
- Mindig, haver, mindig – röhögtek kajánul.
Majd csattant az ajtó, s megint csend lett.
Elindultam. Kilenc körül járhatott. Ismerős utcák, a hétköznapok bujaságába korhelykedő városrésszel. A házak zömök önhittséggel sorakoztak körülöttem. Arra gondoltam, két ház között zajlott az életem. És egyik sem akart befogadni. Egyikben laktam, másikban álmodoztam. Egyszerre megmozdult a kis közön a nagy állomásfal.
- No, fiú, meggondoltad magad?
Ott állt a tömzsi alak, mint valami nagy, ijesztő, falánk pók, aki lesett az áldozatára.
 Léptem néhányat, hirtelen vakká váltam. Egész testem remegni kezdett.
- Meg – válaszoltam, s olyan volt a hangom, mintha nem is az enyém lenne.
- Gyere közelebb. Itt, a bokrosban…
Odaléptem.
- Jó fiú – suttogta, s éreztem a kezét, ahogy benyúl az ingem alá. – Finom vagy.
Szikár, érdes tenyere volt, szinte éreztem, hogy a keze koszos, elhasznált, s az egész ember a bűz ijedt mohóságával tekeredett körém. Hirtelen hányni kezdtem, vastagon, sűrűn, köhögve.
- Te állat! Lehánytál! – ordított rám, s ellökött magától.
Térdre estem, majd négykézláb másztam, s még mindig dőlt belőlem ... már nem is tudom, micsoda, mert már nem megsavasodott étel volt, hanem valami más, nem magyarázható, nem anyag. Valami, amitől fellázadt a szervezetem, s kiöklendezte magából. Még hallottam, ahogy szitkozódik az az ember, az az emberi szemét, de még felegyenesedtem, s elindultam. Majd futni kezdtem. Nem haza, hanem az állomásra. Ott a jól ismert indóház ajtaján kopogtam. Majd ütni kezdtem, de senki nem volt ott. Megtántorodtam, leültem az olajos fűbe. Neki hajtottam a fejemet egy szerszámos bódé fémfalának. Felnéztem az égre, s az jutott az eszembe, hogy ez marad meg kint, Afrikában, ugyanez az égbolt.


Az íráshoz még nem érkezett hozzászólás.
Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007