2025. április 3. csütörtök,
Buda, Richárd napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
A lányka és a szellem - 18.
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

A folyó urai

A lányka a hajó órában állt a fiatalabb kánnal.
- Herceg, látod azokat a szobrokat a sziklafalban? – kérdezte a kislány, s messze a széles folyóvájat felé mutatott.
- Ők az idők arcai, a világ utolsó óriásai – Látó herceg csendes megilletődöttséggel a hangjában.
Ahogy közelebb értek az égig felnyúló gránittömbökig, jól láthatóvá váltak a sziklafalból kirajzolódó óriásira nőtt vonások. És minél közelebb értek, annál nagyobbnak látszottak. Mikor százméternyire megközelítették a folyó két oldalán álló óriásokat, azok már nagyobbak voltak, mint egy katedrális.
Mindét arc merev volt, mint a kő, komor, mint a sziklacsúcs, és félelmetesebb bárminél, amit itt látott a lányka.
- Horgonyokat le! – kiáltotta Tettre herceg, s a három hajó megállt.
A zord vonások közt felnyíló hatalmas szempárok mereven bámultak a három bárkára. Tekintetük oly metsző volt, hogy a hajókon pisszeni sem mertek a matrózok és a katonák.
- Mire várunk? – kérdezte a lányka.
- Hogy átengedjenek – felelte a kisfiú.
- Miért ne mehetnénk át? – kérdezte a lány, ahogy félelemmel teli csodálattal nézte a tökéletesre faragott vonásokat.
- Robanak és ők voltak a világ őrzői. Robanak pusztulásával már csak a keleti partot tudják ellenőrizni. Akaratuk ellenében senki nem kelhet át Hajnalpart felé, mert ott a tenger a semmibe vész. A világvég és a partok között már csak egy sziget emelkedik fel a semmi ködéből. A nagy irányjelző.
A lányka egyik ámulatból esve a másikba hallgatta ezeket a csodálatos dolgokat. Ugyanakkor a lelkében a honvágy és a Péter iránti felelősségérzet olyanná lett, mint tóban az iszap. Ha valami történt, felkavarodott a múlt sötét homokja, s a lányka lelke is elsötétült tőle. Most is eltűnődött az ifjú szavain, aki időről, semmiről és a világ végéről beszélt. Úgy érezte, hogy ő mindezeket magában hordja, csak a szavakat nem találta, hogy méltóképpen tudjon beszélni tudjon mindezekről. És most elborzadt ezektől a roppant fejektől, melyekről azt gondolta, hogy őt bámulják. Őt, aki olyan apró volt ezen a kis hajón, s ebben a világban a legkisebb porszemek közül volt való.
- És mi van, ha egyszerűen tovább megyünk? – kérdezte a lányka a két ifjú felé fordulva.
- Akkor elpusztulnánk mindannyian – felelte némi gondolkodás után az ifjabb kán.
- Beszélek velük! – mondta a lány, s hiába próbálta az ifjabb kán megakadályozni, a lány kihajolt az orrdísz mellől, s elkiáltotta magát:
- Most áthajózunk még akkor is, ha nem akarjátok!
Rövid csend következett, s a lányka éppen meg akarta ismételni a szavait, mikor a jobboldali arc megszólalt:
- Miért akarsz általmenni?
Mire a baloldali is megszólalt:
- Ami volt, az a túloldalon is elveszett.
- Dolgom van ott! – kiáltott vissza a lány, s akkor már mindhárom hajó legénysége a hajó oldalához futott, hogy lássák a folyó urainak arcát, ahogy a lezárt szemhéjak újból felemelkedtek, majd lecsukódtak. Mert a hangjuk messzibe dübörgött, s a hegyek és folyók e szavak alatt elnémultak.
- Mi dolgod lehet ott, gyermek, mikor ott csak az enyészetnek van dolga – szólalt meg a jobboldali.
A lány némi kétségbeeséssel a tekintetében nézett a két ifjúra. Látó herceg a kezével az arcát eltakarva annyit súgott:
- Tartsd szóval őket!
A lányka még jobban kihajolt a hajó korlátján, s így kiáltott:
- Haza akarok jutni!
- Hiszen otthon vagy! – mondta az egyik, majd a másik így szólt:
- Azok közt vagy, akik szeretnek.
A kislány majdnem sírásra fogta a dolgot, fennhangon szólt most:
- Én nem tartozom ide! Ha elég bölcsek lennétek, ezt is tudnátok!
Csend lett egyszerre, az erdők nem szuszogtak, a víz sem remegett, csak a sziklafal visszhangozta a lányka szavait.
- Kik vagytok ti! – kiáltotta a lányka az elnémuló kőarcok felé.
- Mi az idő szobrai vagyunk, s a létező világot óvjuk a nemléttől – felet a baloldali fej, s most a lánykára nézett kíméletlen közönnyel.
- Inkább az idők vámszedőinek tűntök! – felelte a lányka, mert felrémlett előtte, hogy mi van, ha a szobrok mégsem engedik át a hajókat, s elpusztítják őket.
Látó herceg a lányka mellé lépett, s csendre intette. Majd így szólt:
- Bocsássátok meg ennek a kisgyermeknek a szavait. De mint minden gyermek, türelmetlen.
A kőarcok hallgattak, majd nehézkesen így szólt a jobboldalon álló:
- Ahogy a világban az a legpontosabb időmérő, melyet soha nem indítottak el, mert napjában kétszer pontosan mutatja az időt…
- Úgy a te akaratod körül forog a világ akarata, melyben, ha találkozik e két érzés, megszűnik az idő – mondta a másik.
- Nem értem a szavaitokat! – kiáltott vissza a lányka, s már nem érzett sem félelmet, sem indulatot. Elfordította a fejét, miközben a hajón lévők együttérzőn bámultak rá. A lánykának sírni lett volna a kedve ennyi hiábavalóság láttán, de már könnye sem maradt ehhez.
Hosszú percek teltek el, s csak a hullámok halk csobbanása és az árbocok reccsenése jelezte a múló időt. A nap mozdulatlan ragyogott felettük, de a lányak már ezzel sem törődött. Kétségbeesetten kereste a vigaszt a többiek tekintetében, de azokban nem talált mást, csak fénytelen sajnálkozást.
- Menjetek tovább, s legyetek bár győztesek vagy vesztesek…
- … az idő utoléri önmagát – mondták felváltva az arcok. Majd megérted, ha elérkezik az idő.
És a hatalmas fejeken lévő vonások még szikárabbak és még ridegebbek lettek. Már a szemükben sem gyúlt a látás halvány sejtése, mely néha megrezzent, mikor a lányka rájuk nézett.
Egyszerre futott át a titkos öröm és jókedv a mindannyiukon, akik néhány pillanattal ezelőtt reménytelenül várakoztak a fedélzeten.
- Indulhatunk! – mondta Tettre herceg, majd elkiáltotta magát: - Vitorlát bonts!
És a hosszú és keskeny szélvitorlák végiggördültek az árbocokon, hogy a szél beléjük kapjon, s átcibálja a hajókat a zord és elborzasztó sziklaalagúton át.
S ahogy haladtak előre, most tűnt csak a két fej igazán óriásinak, Az ajkak akkorák voltak, mint a legnagyobb hajó teste, s a homlok magasabb volt, mint a hajók legmagasabb árboca.
De azok már akkor a közömbösség szikárságával bámultak a semmibe, s alig lehetett a vonásaikat megkülönböztetni a repedésektől és szögletes vonalaiktól.

Ezután maguk mögött hagyták a sziklafalat, s most kinyílt a folyó messzibe vesző rohanása.
De már a baljós jelek is feltűntek az ég alján. Mintha hatalmas füstlabda növekedne az ég alján, úgy növekedett egy hatalmas fej szürke felhőkből és vad párákból.
Aztán mintha feléjük gurulna, egyre növekedett, s egyre több hegyormon és völgyszurdokon rohant volna keresztül, s lassan eltakarta az egész eget a fonnyadozó nappal, a hold keskeny sarlójával, s az alkonyi csillagokkal.
- Vitorlákat le, árbocokat kiemelni és lekötözni! – kiáltott a Látó herceg, s mindhárom gályán a matrózok leeresztették a vitorlákat, majd az árbocokat megemelték, hogy a hajótesthez tudják kötözni, miután a fedélzetre döntötték azokat.
Ezután az evezőpadokhoz siettek, miközben hárman álltak a kormány mögé.
- A boszorkány? – kérdezte Tettre herceg, mire a testvéröccse így válaszolt:
- Ez csak a haragja, mely hol vihar, máshol sötétség.
A levegő hírtelen lehűlt köröttük, s már minden levegővételük páraként gomolygott a gyorsan jött sötétségbe.
Aztán jött a hideg szél, majd a zápor. És az első nagy erejű lökés. Az egész ég egy gonosz arccá változott, kegyetlen fintorrá és remegő megvetéssé.
A leghátsó hajó hirtelen sodródni kezdett a bal part felé, majd keresztbefordult. De akkor már mindhárom hajótest recsegett és ropogott a vihar öklözése alatt, s a hullámok felemelték e könnyű gályákat, hogy majd a megnyíló örvényekbe dobják vissza őket.
A lányka a második széllökéstől elesett, s végigcsúszott egészen a tatig az orránál felágaskodó hajón. Nagyot sikoltott, s hiába ugrott utána a nagyobbik herceg, elveszítették egymást. Mindketten ellentétes irányba sodródtak az iszapos deszkákon. Ekkor egy újabb hullám csapott végig a fedélzeten, majd sziszegve tekerődzött végig a hajó két oldalán, s megragadta a lányka könnyű testét, hogy az ide-oda imbolygó hajóról a vízbe dobja. Ekkor megragadta a ruháját egy kéz, majd a másik kéz a bal karját elkapva megállította a lányt attól a végzetes csúszástól, mely a hullámok közé vetette volna a testét.
Ekkor értek a megsegítésére többen is oda, és a sok segítő kéz felkapta a lánykát, hogy kimentség. De a kislány az arcokat már nem láthatta, mert az ijedség és hideg szél lefogta a szemét és eltompította a látását.
Mikor magához tért, a hajó kajütjében feküdt meleg állatbőrökbe csavarva.
- Ne mozogj! Pihenned kell! – mondta szelíden a kisfiú.
A lányka visszahanyatlott, s erőtlen hangon kérdezte:
- Vége? Vége van a viharnak?
- Nézz ki az ablakon! – mondta a kisfiú, és a hátsó vitorla alatti ablakot kitárta.
Még mindig a nagy és gonosz tekintet bámult be, s a felhők rohanva szaladtak fel északra.
- A mieink? – kérdezte a lányka aggodalommal a hangjában.
- Egy hajó odaveszett. Csak hat embert sikerült kimentenünk.
A lányka lehunyta a szemét, s alig hallhatón suttogta:
- És ez mind miattam van.
A kisfiú most leült mellé. Gyermeki sutasággal megsimogatta a kislány arcát, majd vigasztalón ennyit mondott:
- Ez a világ egyensúlyvesztése. A változás most már feltartóztathatatlanul bekövetkezik.

Az útjuk magas hegyfalak közt vezetett, de az áramlás a törött deszkákat és az árboc darabjait utánuk sodorta. És az elsötétülő vízen tovább lebegett a két meggyötört hajó a meggyötört emberekkel.
Az ég felpüffedt képe kezdett eltünedezni, s az égből a csillagok kimerítették a sötétséget. A vízen a két hajó árnyéka lebegett, és a kettétört hold darabkái remegtek a hajótest mellett.
Majd órákkal később az ég megtisztult, s messze felgyúlt a hajnal zsarátnokfénye.
- Az ott már Hajnalpart. Ott sohasem nyugszik le a nap – mondta a kisfiú, ahogy a hajnali szellők besodorták a távoli fényeket a nyitva felejtett ablakon.

 


Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007