2025. április 3. csütörtök,
Buda, Richárd napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Kertész kert és ész nélkül
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

A gyűlölet szót a gyűlölködők manapság többet használják, mint a fogkefét vagy a toalettpapírt. Pedig e két utóbbira nagyobb szüksége van azoknak, akik mindkét testnyílásukkal odapiszkítanak…
Talán még hetekig eltart a vita, melyről ugyanazt elmondták a kezdet kezdetén, hogy ez is egy „szenvedélyes igazságbeszéd” volt, s ha a magyarságot durván és alpári módon rágalmazzák, az mindig szenvedélyes igazságbeszéd, s ha a gyűlölködőket és a rágalmazókat bírálják, az mindig nácizmus, rasszizmus és antiszemitizmus.
A magamfajta már nem bosszankodik ezen, hisz tudja, hogy Landeszmanntól a két Kertészig az út semmiféle meglepetést nem tartogat, hiszen amit egyszer kitapostak, ott nem terem többé virág. Ott mindig csak lábnyomok, lánctalpak és eltaposott növényzet lesz, homok és sár. A magyarságot pedig már rég kitaposták saját hazájából, s a kitaposók még mindig a küszöböt magyarázzák e tragikus sorsú nemzet honának.
Hiszen Bródytól és Szomorytól Esterházyn át a két Kertészig ez az út abba a lelki és szellemi sivatagba vezetett, melyben szerves élet nem fejlődhetik, kút és forrás elapad, s marad az a meddő és sivár táj, mely a bródyk, szomoryk, esterházyk és kertészek sajátja.
Tulajdonképpen nem is érdekelne a dolog, ha ez a sivatagosodás nem az én kertemben menne végbe. Úgy tűnik, hogy a kertészek kertészkedése mellett a sáskajárás már-már egy kellemes és némi érzékszervi borzongást elhozó légköri jelenség.
Előttem és utánam is sokan eljátszanak azzal a gondolattal, hogy ha Kertész, Bródy vagy Esterházy könyveikben szereplő magyar szót másra cserélnénk, milyen hatása lenne annak. Elképzeltem, ahogy a Steua Bukarest szurkolói olyanokat olvasnának, hogy a román genetikailag alattvaló, vagy Esterházy magyargyalázásait románra hangszerelve ezt kapnák irodalom helyett:” …csokorba kötött románt szétbontjuk, és éles késsel ferdén visszavágjuk. Kivétel a fásszárúak, mert azokat törjük vagy kalapáccsal zúzzuk.
- Nehogy megrohadjon a román. Az összement románt a savó leöntése és Trianon után túrónak használhatjuk...
- A román emlõs. Egy román nem csinál nyarat.
- A román a sötét, ahová Európa ugrik.
- A román az új nincs. Az új semmi. Az árnyék.
- Ki tartson románt? Kezdõ románbarát inkább kanrománt tartson, ne szukát! Tanácsosabb fajtiszta románt beszerezni, mint valami bizonytalan származású románt.
- Öreg románt ne vegyünk! A románt következetesen dicsérjük vagy dorgáljuk! Lágy, barátságos hang: jól van, jó román, illetve keményen, határozottan: pfuj, román, helyedre!”

Hirtelen felvillant bennem egy kép, melyben Abraham Janku oláh hordája miképp válaszolta volna meg az ilyesféle igehirdetéseket. Ugyanis ezen oláh népvezér már a magyarságukért embereket fűrészeltetett ketté, áldott állapotban lévő anyákból vágta ki a magzatokat. Azok a románok, akiknek a magyarok földet adtak, otthont teremtettek, megvédték őket orosztól, bolgártól és a töröktől.
A román példa azért kérődzött vissza nekem is, mert Esterházy éppen a keleti Kárpátokon túlról kapott a legnagyobbaknak kijáró elismerést.
De térjünk vissza Kertészhez! Ahhoz, amelyik a genetikát esztétikai segédfogalommá redukálja.
Kertész József Attilára hivatkozik. Felmerül a kérdés, hogy milyen jogon.
József Attila származása ma is vitatott, de ha József Attila apja félig vagy egészen román lett volna, akkor is a magyarságot és magyarságát szentnek és védendőnek tartotta volna.
Mondják, a név kötelez. Ákos ősi magyar név, fehér sólymot jelent. Azaz tisztaságot és szentséget. Magyar tisztaságot és magyar szentséget. Kertész pont e kettőnek ment neki. Nem pusztakézzel… Furkósbottal. Nem jó kertész módjára nyeste az ágat és gallyat, hanem rozsdás karddal kaszabolt. Mert a mi kertészünk haragszik a növényre, mert beteg lelke csak a sivatagban lel megnyugvást. S amíg érző és lélegző növényzet veszi körül, otthontalannak érzi magát. Ilyenkor szúr, vág, nyes, aprít. Nem szépséget teremni sebez, ahogy a szentéletű Tóth Árpád írta egykor. Kertész a gyökereket ássa, vakondot tenyészt, szúr, döf, vág, hasogat… és irt. Ákos is… Imre is…
Nézem Kertész Ákos portréját. Idős, megtört ember. Magyarország hazát adott neki és házat. Asztalt terített neki, s kenyeret tett eléje. Iskoláztatta, s mindezért nem kért tőle semmit. Kertész pedig íróként a semmivel fizetett. Imre is, Ákos is.
Nézem a mi Ákosunkat. Valószínűleg a kutya sem olvassa. Ezután sem fogják, de neki elég, ha beszélnek róla. Nézem a hatalmas műfogsorvigyorát. Az Ákosét és az Imréét is. Mindkettő protézis. Ahogyan az írásaik is azok. Idegen testek a nemzet testében. Szavukban nincs magyarságszeretet, elkötelezettség, odaadás. De még megfeleléskényszer sem. Hirtelen Szerb Antal jut az eszembe. És Szerb magyarságszerelme. Irodalomtörténete óda, és még inkább himnusz a magyar eidoszhoz. Kertészben ezt hiába is keresném, legyen az Imre vagy Ákos.
Mindketten irodalmi protézisek, melyek esténként egy kellemetlen szagú folyadékban áznak, nappal pedig még kellemetlenebbül csattognak. A vicsorgás kényszerét nem vitatom tőlük, a harapásuk is inkább visszataszító. És szánalmas, hiszen műfogsorharapás. A legutolsó szó, ami eszembe jut velük kapcsolatban, az az esztétika. Főleg a genetika kapcsán.
Ideje lenne már a kertészeket elbocsátanunk. Mielőtt az utolsó virágok is elpusztulnak ebben az elsivatagosodó hazában. Még a küszöbről nézve is fáj a sivatag látványa… Pedig a sámánok és a szent királyok alatt tündérkert volt.

Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007