2025. április 3. csütörtök,
Buda, Richárd napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Kísértés 5.
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

 

9.

Eljött az október.
Matilde ezekhez a napokhoz öltözött. A komor reggelek, a közönyös délelőttök és a hirtelen jött alkony rémületének színeit vette magára.
Az első héten nem mozdult ki. A gyermeke hirtelen jobban lett, az anyját lerángatta az udvarra, hogy a falevelekbe hemperegjenek, szaladozzanak a vén fűzek körül.
Aztán az asszony is kimozdult. És amint megcsapta a szabadság színtelen kísértése, el-eljárt az olcsó negyed utcái felé. Tétován és riadtan megnézte az örömlányokat. Eddig csak olvasott róluk. Most a közönye kíváncsisággá mélyült.
Hideg volt, de ezeknek a lányoknak csupasz volt a válluk, mély volt a dekoltázsuk, s a szemérmetlenebbek megmutatták fehér, de az estekben pirosra fagyott combjukat, apró térdüket, vékony, ütlegnyomoktól foltos lábszárukat. A legfiatalabbak, akik talán tizenkét-tizenhárom évesek lehettek, megmutatták apró mellüket, mely még bimbozó ígéret volt, megmutatták pihéző hónaljukat, vékony, izmos combjukat, mert középkorú polgártól az agg városi tanácsosokig ezért fizettek, a látványért és a látvány olyan póráz volt, mely a legrosszabb ösztönöket is képes volt őrületté zaklatni.
- Mit bámul maga, he! – kiáltott felé az egyik.
Szőke volt, de ahogy a felső ajkát felrántotta, rossz foga sötétlett elő. Pedig széparcú lány volt karcsú derékkal, feszengő, akaratos kebellel, hosszú lábbal. Matilde úgy érezte, hogy ez a lány talán még tizenkilenc éves sem lehet. És már elhasznált és kihasznált, beteg és lompos. Undor helyett szánalmat érzett. Még akkor is, ha az a másik fenyegette, aljas, kíméletlen szavakat ordított feléje, majd lehajolt egy kilazult utcakőért, s feléje dobta.
Nem volt gyáva, ezért nem is sietett, csak tettetett megvetéssel elindult a főtér felé. De ahogy ment, mocskosnak érezte magát. Vágyta a folyót, ezért meggyorsította a lépteit. Nem szeretett erre jönni, itt állt a zsidónegyed, hamuszürke és koszos szakállú öregek bámészkodtak, de a kerítések, alagsorok árnyékába, kapuk alá leskelődő szemeket képzelt. És a közeli utcákban mindenféle náció lakott eltakart arccal, izzó szempárral.
Mikor kiért a partra, könnyítet sálján, s úgy lélegezte be a vízparti tájat a nagy kékséggel, a pislákoló csillagokkal, az uszályok morajával, egy-egy csónak evezőjének csoszogásával.
Egy bárka illegett néhány száz méterre, apró folt a hosszú uszályok mellett. Megbabonázta a látvány, ahogy a tömzsi árboc kitárt karral feszítette a világnak a keskeny vitorlát.

10.

Hogy miképp került a Rue de Wienne felé, maga sem tudta. Ott volt ezen a lecsúszó polgári negyedben. Mint egy hiéna, úgy leste a házat, melyben először látta Maurice-t kirohanni. Szép volt, soha nem látott ilyen szép férfit. Még a későbbi Maurice sem volt olyan szép, mint az akkor meglátott, elmosódott, elvesztegetett pillanatkép. Megállt a ház előtt, tétovázott, hogy benyisson.
Egyszerre kitárult az ajtó. Ismerős arc volt, s akkor döbbent rá, hogy a rendőrfelügyelő az.
- Jó estét asszonyom! – mondta az nem meglepődve.
Nem köszönt, megdöbbent a viszontlátástól.
- Mi járatban? – kérdezte a rendőr, s akkor Matilde összerezzent.
Nem tudta még mindig, hogy miért van itt.
- Tehát? - kérdezte a rendőr újra, de semmi gyanakvás nem volt az arcában.
- Erre jártam... És a zongora...
- Igen, a zongoratanár – válaszolta a rendőr.
Hallgatott. Aztán előtört belőle az a kérdés, melyet újra és újra magának tett fel, s Maurice-nak, de nem gondolt arra, hogy éppen ennek az embernek, aki itt áll előtte, langyos páraként gőzölög a szájából minden lélegzetvétel.
- Van már gyanúsítottjuk? – kérdezte halkan, de nem óvatoskodva.
- Gyanúsított mindig van. Akik a házban laknak, maga, a barátai, az egész város.
- Gyanús vagyok? – nevette el magát kényszeredetten.
- Nem abban az értelemben, hogy megfigyeljük, hogy nyomozzunk kegyed után.
- Hát milyen értelemben?
A rendőr egy kicsit elgondolkodott, majd az asszony szemébe nézett.
- Mint aki alkalmas egy ilyen bűntettet elkövetésre. A testi ereje megvan hozzá, többször megfordult a házban. És most is itt van, pedig nincs magával a fia, zongoraóra sincs, és zongoratanár sincs.
- Ez nevetséges... Hiszen nem is ismertem azt a nőt. Soha nem is láttam.
- Ha nyomoznánk ön után, pont ezeknek a szavaknak nem lenne semmi jelentőségük.
- De nem nyomoznak, tehát a szavaim...
- A szavai nem érdekelnek. Csak a tettei.
- Miféle tetteim?
- Ön találkozik egy bizonyos Monsieur Maurice Musset-vel.
- Igen, találkoztam. A család baráti köréhez tartozik.
- Ez azért meglepő, madame, mert a férje nem emlékezett rá.
- A férjem? Mi köze ehhez a férjemnek?
- Őt megfigyeltük.
- Mi okuk volt erre?
- Ugyanis a férje figyeltette magát. Magánnyomozót bérelt.
Matilde egy pillanatra megszédült. A férje... Miket tehetett még? Ki ez az ember? És miféle? Ez a puha és hűvös, de átforrósodni és pusztítva izzani képes férfi mire képes. Tucatnyi gondolat ébredt Matilde fejében, s egy pillanatra gyűlölte a férjét, a következő pillanatban együttérzés lobbant fel a tudatában, hiszen törődik vele, vágyja, szereti, vonzza azt a hallgatag, mégis kellemetlennek hitt férfit. Aztán szánni kezdte, hiszen nem szerette, s ha meg is vetette néhány estén, az az ember otthont és kényelmet adott neki. Hirtelen érezte a bőrén a forró leheletet, ahogy fölé hajolt, ahogy a mellét csókolta, a combjába belekarmolt, ahogy igyekezett gyengéd lenni, de a mohóság kiszolgáltatottá tette. Látta magát a hajnalokon, ahogy a férje elment, s ő nézte a testét, mely anyagszerűvé vált, izzadt és karmolt bőr volt, elnyűtt formák üres impressziója. Gyűlölte ilyenkor magát, olyan volt, mint azok a nők, ott a külvárosi negyedben.
- Jól van? – kérdezte a rendőr.
- Igen... Igen... Semmi bajom.
- Itt áll az autóm. Hazaviszem.
- Csak a térig vigyen. Inni szeretnék valamit. Egy kicsit leülni idegen helyen. Inni valamit. Kávét, abszintet. Bármit.
Matilde elnézett a folyó felé, mely mint egy nagy vörös alvadt seb, megfeketedett az ég szürke bőrén, a távolság szürke pompájában.

Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007