2025. április 19. szombat,
Emma napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Hazafelé
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák


A katona leszállt a vonatról.
Körbenézett, noha tudta, senki nem várja. Az állomás a szétlőtt falaival, mint egy félig megrohadt, bűzös tetem hevert a város szélén.
Hosszan csicsergett be a reggel a lyukacsos kupolán át, s tűnt el a ködös városvég aranyfényű sikátoraiba.
A katona elindult. Bőröndjében a kispolgáriság egyenruhája volt: fehér ing, fekete nadrág, világos zakó, szürke cipő. Ember akar lenni, ha családot ölel.
Tudta, már megnyíltak az apró apartmanok, ahol tisztálkodhat, átöltözhet. 
Néhány taxi feketedett a verőfényes utcákban. Nem volt szüksége rá. Látni akarta, a kis, teraszos cukrászdát, a régi mozi épületét a városi táj lélegző nagy önkívületével. De a sok sérült ház meglepte. Hát erre is… Látott a kávézókban nyomorék katonát, hallgatagot, fecsegőt, aki az érdemrendjével kopogtatott az asztalon, hátha ajtót nyit neki a hiszékenység. 
Talált egy kis hotelt, melynek némelyik ablakát újságpapír fedte. Megmosdott, átöltözött. Kéregető gyerekek csivitelték körül. Háborús árvák, gondolta. Az enyémek nem azok. 
Jól esett a hosszú séta. Az aknamezők jutottak az eszébe. És a rohamok, ahogy a harckocsik közt rohant, s megtanult nem gondolni a halálra, noha tudta, a halál együtt rohan vele. Mellette szuszog, a nyomában van. Másfél óra múlva érezte, közel az otthona. Az utca. A régi iskola, az állomás és a temető felé kísértő út.
- Ne siessél! – hallotta maga mögött.
Apró, fekete ember szólította. Megfordult. Ismerős arc, hang, mozdulatok. Az öreg Benedek András. A régi házuknál külön helye volt az öregnek. Széke, melyre nem ült más. Szava, hitele, vacsorája, kézfogása.
- Benedek bácsi! – mondta a meglepetés örömével.
- Igen, az. Megöregedve. Te pedig…
- Jó látnom!
- Jó látni a régi dolgokat – vágott a szavába az öreg. – De nem mindet.
- Hogy érti? – kérdezte zavartan.
- Gyere, üljünk be ide! – mutatott egy csendes terasz felé.
- Sietek - válaszolta a férfi. – Tudja! Az otthon meg a család… 
- Annak is megvan az ideje – korholta az öreg szelíden, aggódással a hangjában. Adj nekem egy fertályórányit. Aztán mehetsz. Ami vár, már nem szalad el.
A katona bólintott. Beültek. Rendelt az öreg, majd hallgattak. Aztán semmiségről beszélgettek. Egyszerre az öreg rátette a kezére a kezét. 
- Vannak dolgok, melyek nem a régiek. Nagyúr a megváltozott dolgok kíméletlensége.
- Nem értem, Benedek bácsi – mondta a katona, s az órájára pillantott.
Ezt észrevette az öregember. Rábökött a karóra számlapjára.
- Ne siess! - ismételte magát. – Hosszú időre mentél. A hosszú idő pedig átrendezi az életet.
Négy év front, öt év fogság. Erre gondolt a katona, s visszafújta a múlt szélviharos, fagyhalálos éjszakájába az emlékezés. Egy pillanatra megszédült, a fejében kongani kezdett az elveszett kilenc év. Hirtelen az öreg olyanná lett előtte, mint egy falánk nagymadár, mely az ő kertjét fosztogatja.
- Bökje ki már, mit akar? – fortyant fel a katona.
A fronton nem voltak felesleges szavak. Kevésből éltek, mint az étellel.
- Jó, hogy rád találtam. Ha hazamentél volna tudatlanul, baj történne.
- De mégis, miről beszél!
- Mindenki halottnak hitt. Eltűntél. Mindenki foltozta az életét. Asszonyod… A gyermekeid már nem ismernek. Mást szólítanak apjuknak. A házad már nem az otthonod.
A katona hallgatott. Értette a szavakat, és hallott is ilyesmit, rengeteget. Hűtlen asszonyok, elidegenedett család. Csak magáról nem tudta elképzelni. 
- Nem hiszem. A levelek…
- A levelek hol megjöttek, hol nem.  Elmaradtak. Ahogy te is. Ahogy ezrek.
- De azt ígérte…
A csend belekortyolt a két lélekbe. Aztán megszólalt a katona:
- Most mi lesz velem? Hova menjek? Miből éljek? Ki fog szeretni?
Az öreg Benedek maga elé bámult:
- Csak az öreg Isten tudja. De ha engem kérdezel, te hősi halált haltál a fronton. Ha most belépsz egykori életedbe, csak idegen leszel. Idegen, betolakodó. A háborúban nemcsak az emberek halnak meg.
- Én még élek! – kiáltott fel úgy, hogy mindenki ránézett.
Azzal felugrott az asztaltól. Átvágtatott a göthös, köhögős utcákon.  A háza más volt. Átfestették. A kerítés pedig magas, jól munkált, idegen. Gyerekeket látott az udvaron. És ismerős férfit. Emlékezett rá. Jó ember volt.  Apusnak hívták a gyermekek. Az pedig megcsókolta őket. Nem tudta, mitévő legyen. Jó lenne az asszonyt is látni.  Aztán ellökte magát a kerítéstől. Elindult. Hosszan, kíméletlen menetelésben. A béke frontjára. Belefeketedett az éjszakába. Az pedig felkapta, s messzire vitte, a sötétségbe.
Az íráshoz még nem érkezett hozzászólás.
Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007