2025. április 3. csütörtök,
Buda, Richárd napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Magyar csárdás Londonban…
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák

Így fogalmazott a Der Abend, miután a magyar labdarúgó-válogatott 6: 3-ra verte az addig kilencven esztendőn át hazai pályán veretlen angolokat.

Ötvenöt évvel ezelőtt a második világháborúban vereséget szenvedett és a bolsevik terrortól megalázott magyarság újraírta a legnépszerűbb sportág történetét.

Addig is voltak kitűnő csapatok, okosan gurigázó együttesek, bravúros egyéni megoldásokra képes játékosok. De a magyarok új minőséget hoztak a labdarúgásban. Mindenekelőtt a játékosok többsége rendelkezett a kort meghaladó technikai tudással és erőnléttel. De ami mindenki fölé emelte a magyar csapatot, az csak a magyarokra jellemző hihetetlen kreativitás, nemzeti kollektivitásérzés és a játéköröm.

Valódi nemzeti foci volt saját stílussal és megismételhetetlen ötletközpontú stratégiával.

                                    

                                          

De ez a siker túlmutatott azon, mint aminek szánták.

Az angolok azért jöttek, hogy megalázzák az olimpiai bajnokot, s bebizonyítsák egy vesztes, de feltörekvő országnak, hogy ki az úr Európában.

A magyarokat viszont valami más hevítette. Az a megfoghatatlan egyetemes érzés, melyben egy nemzet kinyilatkoztatja önmagában mindazt, ami egyetemes. Törvényszerű volt, hogy pont a nemzeti tizenegyben ragyogjon fel a nemzeti eidosz, hisz a magyar arisztokrácia és a művelt polgári réteg eltűnt, íróinkat, költőinket szellemi börtönbe vetették, a művészet és tudományos élet a szovjet rémuralom rabláncára köttetett.

De volt valami, ami több volt egy látványos cirkuszi attrakciónál, százezrek láthatták, s egy-egy cselben, beadásban, akcióban vagy gólban ott volt a hazafiúság örök akarata: a nemzet élni akar.

     

                                          

Az a tény, hogy ez a győzelem messze túlmutatott a Wembley gyepszőnyegén, már a másnapi sajtóból kiderült.

 

„Százezer néző látta az "istenek" alkonyát. A magyarok történelmet írtak azzal, hogy földön, levegőben és taktikában egyaránt megverték Angliát” – írta a The Times.

S míg a Daily  Mirror így sopánkodott:  "Angliát, a régi mestert megverte a játékban és lövőkészségben egyaránt jobb, új, áramvonalas bajnok: Európa, sőt a világ legjobb csapata. Az utolsó 30 perc sporttragédia volt”, addig a Daily  Mail újságírója megsejtett valamit: "Az angol játékosokban csalódott közönség bámulattal adózott a magyarok lenyűgöző labdaművészetének. Húsz éve nem láttak olyan labdarúgást Angliában, mint amilyent a magyarok bemutattak, akik klasszisokkal múlták felül az angolokat."

                

                                                         

Az elnyomott nemzeti ösztön fellobbant, s egy tucat pesti és vidéki srácban új korszak irányvonalait rajzolta meg. Ahogy a nemzeti lojalitásban Szent István, a politikai stabilitás megteremtésében III. Béla, a modern hadviselésben Hunyadi János, a nemzeti és egyetemes erkölcsökön alapuló felemelkedésben Széchényi hozott új korszakot a világba, úgy adott a méltán Aranycsapatnak nevezett nemzeti válogatott új ideaslizmust a világnak. Ahogyan az Ómagyar Mária siralom költője megteremtette a nemzeti költészetet, a Bolyaiak a modern matematikát, a Ganz mérnökei a modern közlekedés alapjait, Petőfi a népnemzeti költészetet, Vajda a szimbolizmust, úgy teremtette meg a magyar fiatalság egy új korszak kreatív és már-már a művészet határait súroló tömegszolgáltatás alapjait.

Erről szólt a hathárom Londonban.

Természetesen az örökirigy szomszédaink is megérezték a nemzeti ügyben rejlő végtelen lehetőséget.

Nemhiába szólalt meg irigykedve, de a helyzetet jól átlátó Rudé Právo: "A magyar labdarúgás felhasználta a régi hagyományokat, és arra építette korszerű labdarúgóstílusát, amely tudományos elveken és új nevelési rendszeren alapszik. A csehszlovák labdarúgásnak fel kell használnia a magyarok tapasztalatait."

Egy bebörtönzött, megalázott és megszomorított ország eresztékei lazultak meg, melyekből sistergő akarattal tört fel az örök magyar forradalmi hév az igazságérzetben és a szellemi-lelki magasrendűségben.

A visszavágó Budapesten zajlott le, melyből a pesti humor arroganciája szikrázó szóviccet gyártott.
Egy hétre jöttek az angolok, s egy héttel mentek haza…

                                  

 

Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007