2025. április 19. szombat,
Emma napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Házak 13.
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák
A készülődésünk nem volt készülődésszerű. Még a meneküléshez sem hasonlított. Apám az közöny szürkeségével összemázolt nyugalom volt, anyám, apró sírások és megjátszott mosolygások. Gondolkodtam, hogy kiket hagynak itt. Anyámnak volt egy féltestvére, de nem tartották a kapcsolatot, a szüleik meghaltak. Apám apját nem ismertem, a születésem előtt három évvel halt el, ahogy apai nagyanyám kisiskolás koromban. Gondolkodtam, hogy anyám mit sirat. Tudtam, hogy gyűlölik a kommunizmust, apám nem szerette az itt lakókat, anyámat pedig a jólneveltség szolidaritása tarthatta ebben az utcában, a városban. És én az életben. Minden mozdulatából ezt olvastam. Mikor nem látta, hosszan néztem. Másmilyen nőre emlékeztem. Nagy, zöld szemű asszony volt sűrű szőkésbarna, de inkább barna hajjal. Apró volt és csinos, és a mosolya uralkodott az arcán, Apró fülei voltak, keskeny orra, de mégis volt benn valami keleties. Vékony volt, keveset evett. Szeme mintha a sírásra termett volna. Mindig fátyolos volt a tekintete, ahogy a hangja is. A mozdulatai könnyedek, de a nyugtalanság könnyedségével repülték körül a testét, a szobát, az életét.
Búcsúznom kell, ezt gondoltam magamba. De hiszen mindennapom búcsú volt. Mint valami szertartás. Még nem engedett el ez a világ. Még kivérzett belőlem az összes stigmája.
- Hova mégy?
- Csak el?
- Mégis hova? – vont felelősségre apám.
- Barátokhoz.
- Várj még! – lépett hozzám.
Megragadta a vállam, magához vont. Hosszan nézett az arcomba. Összezavarodott volt, hogy csak néhány centivel magasabb nálam úgy, hogy magasnak számított, mégis rettegéssel töltött el a közelsége.
- Nem kell elköszönnöd senkitől. Tégy úgy, mintha jövőre is és azután is itt lennénk. Mintha egyáltalán nem utaznánk.
- Csak Évinek meg a…
- Senkinek.
- Miért?
- Mert amit teszünk, az titok. Nem hétköznapi. Itt nem arról van szó, hogy elhallgatunk dolgokat. Itt az életünket hallgatjuk el.
- De hiszen mások is tudják…
- Innen senki. Még az utcából sem. Tele van…
Elhallgatott. Ilyenkor egészen gonosz dolgokat tudott mondani másokról. Egy hatalmas és sötét dans macabre-szerű képbe zárta az egész emberiséget, s mindenkihez volt egy bántó szava. Néha még a halottakat is visszaszólította az életbe, hogy aztán újra visszatapossa a porba. És voltak néha egészen gyengéd pillanatai is. Talán a magas művészet volt, mely elért hozzá. Vonzotta a szép, a fennkölt, a megközelíthetetlen. Azt hiszem, ez volt az eszménye, ez az eszmény el is átkozta. 
- Nos, olyan emberek vesznek körül, akik ellenségeink. Tudom, fiam, a gyerekeikkel játszol együtt, ők a pajtásaid. De veszélybe sodorsz engem és az anyádat is, ha beszélsz vagy csak búcsúzkodsz. Ha most kiderülnének a dolgok, engem lecsuknának. Talán anyádat is bűnrészességért…
Hallgattam. Anyám és a bűn. Apámhoz sem tudtam ezt a szót hozzárendelni, nemhogy anyámhoz. Mert benne ott volt a szentség, s ha most meghalna, tudom, hogy összedőlne a világ. Nemcsak az enyém. Hirtelen rám tört, hogy valójában ő uralkodik ezen az utcán. Az emberek miatta jók vagy elviselhetők. Nemrég hallottam ezt a szót, hogy kötelező minimum. Ő a kötelező maximum volt, ebben hittem. Minden férfi szerelmes volt a lelkében, s mikor apám idehozta, hallottam, hogy egészen belé szerettek az itt élők. A nők irigyek voltak rá, de nem tudták nem szeretni. Ha valaki beteg volt, az én anyám gondoskodott róla. A jósága volt a mosószer és a friss levegő ebben az utcányi szennyesben, ebben az elhasznált, megrongyosodott emberi rongyhalomban. Ha elmegy innen, itt egymásnak esnek ezek a betelepített szörnyű népek, ezek a felkapaszkodott senkik, ahogy az apám nevezte őket.
Bólintottam, de már akkor tudtam, hogy Évitől el kell köszönnöm.
Furcsa volt, hogy apám kicsempészte a bőröndöket, majd egyesével becsempészte az egyetemre. Aztán anyámmal veszekedett, hogy eltűnt néhány könyve, de nem találta az antikváriumba, s nem emlékeztek, hogy ki hozta be. Apám egy pillanatra rám nézett, de bennem is kérgesedni kezdett az aljasság, mely ráébresztett, nem vagyok már egészen gyermek.
Éjszaka kimásztam az ablakon, át a betonkerítésen, egészen a sínekig, a kis bakterépületig.
- Éppen gondoltam rád, hogy mi van veled – mondta csendes meglepetéssel a vén vasutas.
- Valamit el kell mondanom magának. De olyasmit, amit nem szabadna.
- Akkor nem mondd!
- Nem tudom…
- Ne mondj semmit. Gondolom, olyasmi, amit úgyis megtudok. A titkok kiderülnek.
- Elköszönni jöttem…
Megállt letette a kezéből a fazekat, amit éppen elmosogatott. Olyan szánalmas volt, ahogy ott állt ebben a póklakta, penészlakta, múlástól összerágott, megköpködött, szánalmas helyiségben.
- Messzire?
- Nagyon – válaszoltam.
- Sok sikert hozzá. A többi tényleg maradjon titok.
- Jó utat sem kíván?
- Minek? Nem lesz az. De ha az életed jó lesz, az út nem számít.
- Maga tudta. Fogadjunk, hogy tudta.
- Nem tudtam, de most már tudom. Ennyire kiismertelek már.
- Egy tanácsa sincs?
- Hogy adjak én neked tanácsot, mikor te vagy az okosabb?
- Nem vagyok okosabb. Különösen magánál nem.
- Nézz rám, fiam. Nézz ide.
Néztem. Megmentette az életemet. Nekem adta a barátságát. Mit mondhattam volna róla? Hogy erős, robosztus, ijesztő volt, hogy hatalmas és csendes, és jószívű és minden… És semmi. A filmekbe ilyenkor szoktak valamit adni. De ő csak állt ott, s én is, s nem adtuk egymásnak azon kívül semmit, hogy megrendülten bámultuk egymást tíz másodpercig. Aztán annyit mondtam:
- Viszontlátásra.
- Viszontlátásra – válaszolta.
Kikísért ajtóig, a vállamra tette nagy, nehéz kezét, aztán kitessékelt az életéből. Ahogy becsukta az ajtót, még álltam egy percig. Hallottam, hogy bekapcsolta a rádiót, majd dúdolni kezdett rekedtes, hamis hangon.
Elindultam a síneken át. Megint messziről rám villant egy vonat. Megálltam, vártam, hogy jöjjön. Nem akartam bevárni, csak érezni akartam, hogy van választásom. Érezni akartam azt, amit egy haldokló érezhet, hogy nemsokára itt a vég. Itt dübörög, kibérli a halántékban futkosó ereket, feldörömböli az agyat, s azt mondja, csomagolj, öreg, csomagolj te vén kártyás. Hagyd a nyereményt az asztalon, aztán menj. Igen, arra, tudod, merre van a kijárat. Nem sötét az és nem homályos. Az csak az olcsó regényekben és filmekben van. Angyalok sincsenek, szárnysuhogás sincs. Utak vannak, itt is autók, s akit Te istennek hívsz, az, amit ott belélegzel, a kilincs, melyet megfogsz, a rozsda, mely felhorzsolja a tenyered. Az csak egy unalmas utcavég, mint ez itt. Utak, sínek, lábak, fejek, kerekek, kattogás. 
Leléptem a sínről, megindultam az állomás felé. Hirtelen fény vetült az arcomba. Rendőr állt ott egyenruhában, mellette egy alacsony, kopasz ember.
- Kérem, igazolja magát!
Aztán közelebb lépett. 
- Te még iskolás vagy.
Igennel feleltem. A kopasz sunyin nézett az arcomba. 
- Mit keresel ilyen későn itt. 
- Fájt a fejem, friss levegőt szívtam. És ismerem a vasutast. Vele beszélgettem.
- A Józsit?
- Azt.
- Nos, jó. De ne a síneken át menj vissza. Kerüld meg az állomást, aztán indulj haza. Maga meg a másik irányba,
Először azt hittem, valami nyomozó, de ostoba képű, tömzsi, sunyi ember volt. Ahogy eltűnt a rendőr, a sunyi követni kezdett. Hosszan zakatoló léptekkel követett. Egyszer-egyszer hátrafordultam. Egyre közelebb jött. Nem féltem tőle. Magasabb voltam, erősebb, gyorsabb. És ahogy belenéztem ebbe az üres kelttészta arcba, tudtam, kíméletlenebb is.
- Nem vársz meg? – kérdezte omló, ragacsos hangon.
- Sietek.
Hirtelen utánam lendült, s egyszerre éreztem, megérint. Most értettem meg, mit akar. Keveset tudtam az efféle dolgokról.
- Mit akar?
- Csak megsimogatlak. Ha szeretnéd.
- Nem szeretném.
- Nem tudhatod.
- Tudom. Maga undorító. Hagyjon békét!
Egyszerre megtorpant. A tekintete sötét volt, illett a malacpofájához, a kocsonyás bőréhez, a bárgyú kopaszságához. A teste megfeszült, ahogy a támadni készülő vadállaté.
- Jó lesz.
- Magának.
- Neked is.
- Undorító.
- Hidd el, nem az.
- Maga gusztustalan. Menjen innen a fenébe.
- Csak hadd simogassalak.
- Ha hozzám ér, beverem a pofáját.
 És ellöktem. Tömzsi, erős ember volt, s ez meglepett. Gyengébbnek gondoltam. Azt hittem, elgurul, eldől. Hátranyúlt, megkapaszkodott a mögötte lévő kerítésbe.
- Ismerem a fajtád – sziszegte felém.
- Én is a magáét. Undorító hernyó. Fel fogom jelenteni magát!
Hirtelen elsötétedett az arc, kikerült az utcai lámpa fényköréből, csak egy fekete folttá vált, eloszlott, szétterült, sötét, mérgező párává főzte az este, a nagy és víg kalandor, aki nemcsak a szobákba oson be a lámpagyújtáskor, hanem a zsebekbe, a ruhák alá, az elmébe, s levessé főzi a kétségbeesést. Menekült, de mégsem látszott, hogy sietne. Mégis pillanatok alatt eltűnt. Remegni kezdtem, megrogytam a saját indulataim iszonyú tömege alatt. Alig tudtam menni, én is megkapaszkodtam a kerítésben. Messziről a gyár műszakváltást trombitált az éjszakába. A fákba beleakadt az esti szél, s úgy lengették ezeket a langyos, reszkető selymeket, mint a zászlót, a nyárestek puha, kéjre csábító, gonosz zászlóit.

Az íráshoz még nem érkezett hozzászólás.
Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007