2025. április 3. csütörtök,
Buda, Richárd napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Karácsonyi elmélkedés
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák




Karácsony… Kimondom ezt a szót, s mindig a rossz felnőttségem előtti gyermeket keresem önmagamban, aki ezekért a napokért élte, szenvedte, vágyakozta át az egész évet.
Szerettem a tavaszt, ösztönösen vágytam a saras és hűvös februárban a tavasz után; a nyarat, különösen a langyos és édes estéket, az őszt, ahogy az utcán sétálva a bágyadt napfény szomorúságom rossz ütemét kopogta vissza a járdára.
De a karácsony más volt, gyermekségem misztikuma ragyogott fel benne.
A régi esték fehér illatokkal, sejtelmes fényekkel, arany örömmel.

Azt vallom ma is, hogy az ember genetikai öröksége a hit. Minden nagykultúra ezzel kezdődik, s ennek utánzásával végződik. Az emberiség minden nagy alkotása vallási ihletettségű. Még azok is, amelyek célja és iránya eredetileg nem a vallás volt.
Vallom azt is, ha egy kisgyermek egyedül maradna egy lakatlan szigeten, és a sorsának alakulása folytán életben maradna, oltárt építene magának és imádságot költene. Nem azért, mert az ember a képzeletének a foglya, hanem azért, mert saját létezésének ez az értelme. 
Karácsonykor ez a genetikai istenélmény tér vissza mindannyiunkba.
Bizonyítja ezt karácsony/ kerecseny szavunk, melyet a minden magyar szóról szláv és finnugor származást bizonyítani akaró nyelvészek ószláv szóként akarnak meghatározni.
Pedig ez a szó régebbi, mint maga a szláv nyelv és lélek, ősibb, mint az európai kultúrkör. Megrázó és tragikus felvetés, hogy a magyaroknak szent ünnepükre és szokásaikra más nyelvből kellett szavakat kölcsönvenniük.
De az etimológiai vitákon túl karácsony az ősi Istenváró mítoszunk és az Üdvözítő megszületésének ünnepe egyszerre. Ilyenkor volt a magyar sólyomröptetés a fény ünnepén.

Régi karácsonyok emlékképei kavarognak bennem, szépek és szebbek, és talán néhány magányos is.
Emlékszem egyre, melyet huszonhárom évesen egyedül ünnepeltem. Nem volt karácsonyfám, egyedül Bach Karácsonyi oratóriumát, majd a H-moll miséjét hallgattam, másnap pedig a Magnificatot. 
Akkor éreztem meg, hogy a zene Istentől jön, anyagi világunk és kémiai szerkezetünk belső törvényeinek ad új értelmet ez a magasabbrendű harmónia.
Az öreg és vaksi Bach tudta ezt, s miután elcsapták öregsége és vaksága okán az állásából, megírta a Világegyetem himnuszát, a Fúga művészetét.

Azóta sok év telt el, és ma már a férfi a halottait is a karácsonyfához viszi, keresi a hangjukat, mellyel a Csendes éjt énekelték, a mosolyukat, mely felragyogott a felragyogó csillagszóró fényével, a mozdulatukat és érintésüket, s csókjaik csiklandó puhaságát.

Ma én vagyok az, akitől várják a csillagszóró meggyújtását, az éneket.
Egyszer egy öreg pap azt mondta nekem, hogy a gyermeknek az apja olyan, mint az Isten. Ma már értem, hogy a Szentestén miképpen lobban fel bennünk az isteni szeretet, hogy a Mindenható az apákon mutatja meg önmagát.
Különös, hogy azt a karácsonyt viszem még mindig megroggyanó léptekkel, amikor nem voltak szép csomagolású ajándékok, mikor az étel is csak két fogásból állt. Mert akkor nem vonta el semmi a figyelmemet azokról, akikben az Istent kellett volna meglátnom. 
Azon az estén az én két szép teremtőmet láttam. A láthatatlan Isten mégiscsak megmutatta önmagát.

Az jutott az eszembe, hogy ilyen hát az Isten. Milyen szép, milyen kedves és ismerős. Nem a templomi festmények Istene volt, hanem azok festői szépsége, akik megteremtettek.

Ma nekem kell a hangomat és az arcomat az Istennek eszközül adnom. Ez az emberi lét egyik legszebb szentsége. A teremtő és a teremtettek öröme. 
Ilyen lehetett ez régen, mikor az első sólymok felrepültek. Akkor a fáklyák voltak a lámpások, s az ég szórta a csillagfényt. És az Isten madarai felszálltak és visszaszálltak a férfiakhoz, akik egy pillanatra hihették, hogy az Isten járta át nehéz és gyors járású szívüket mások öröméért...



Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007