2025. április 3. csütörtök,
Buda, Richárd napja.
Kalendárium

SZENT GYÖRGY HAVA  Bika
 

Április elseje. Hajdan sok népnél évkezdő nap volt, a tavaszi napéjegyenlőséget, az újjáéledő természetet ünnepelték. Amikor a naptárreformmal január elseje lett az év első napja, április első napja "komolytalan" újévvé vált. Nálunk a diákság terjesztette beugrató tréfák nyugati eredetűek.
...

Kovács János István /1921-2013/


Varga Csaba /1945-2012/


Mácz István /1934-2024/

A Novgorod melletti Onyegben született. Apja dúsgazdag földbirtokos volt, vagyonát azonban eltékozolta, és mire Rachmaninov kilencéves lett, már teljesen elszegényedtek. 1882-ben lett a pétervári konzervatórium növendéke, majd 1885-ben a moszkvai konzervatóriumba került, itt ...

Andersen mindenekelőtt meseíró. Aki a nevét hallja, annak azonnal valamelyik közismert meséje jut az eszébe. Holott finom formájú érzelmes és elegánsan gúnyos verseket is írt. Drámai próbálkozásai már ifjan ismertté tették a nevét írói körökben. Később izgalmas, kalandos regényei szélesebb körben is olvasókra találtak. De 30 éves korában - pénzkeresés céljából - meséket kezdett írni egy olcsó füzetsorozat számára. És ezek váratlanul híressé, majd rövid időn belül világhíressé tették. Kezdetben egy kicsit szégyellte is ezt a főleg gyerekeknek szóló műfajt, de a váratlan siker folytán fel kellett ismernie, hogy ehhez van igazi, rendkívüli tehetsége. Ezért élete további, negyvennél is több esztendeje alatt a meseírás lett a fő műfaja. Manapság - és már régóta - meséit adják ki újra meg újra: idáig több mint 80 nyelven jelentek meg. Ez pedig igen nagy gyűjtemény, hiszen 70 évre terjedő élete folyamán 156 mesét írt. Némelyiket annyiszor és oly sokat utánozták, mesélték újra, hogy már népmesének tűnik....

Kőrösi Csoma Sándor 1784-ben – újabb kutatások szerint 1787-ben vagy 1788-ban  – született Erdélyben, a Háromszék megyéhez tartozó Kőrösön. Tanulmányait a falu iskolájában kezdte, ennek befejeztével azonban nem a hagyományos, szinte egész életen át tartó határőr szolgálatba lépett, hanem apja közbenjárásának köszönhetően továbbtanulhatott Erdély nagyhírű protestáns kollégiumában, a nagyenyedi Bethlenianumban. Minden bizonnyal az itteni ingyenes oktatás volt az oka, hogy apja a Kőröstől mintegy 300 kilométerre fekvő gimnáziumba küldte fiát.

...

 HARMINCHATODIK SZÜLETÉSNAPOMON

Állj meg, szívem, betelt ím az idő.
   Ha mást már nem dobogtatsz, mért dobognál?
De nem! Bár nincs szív, érted hevülő,
   te csak lobogjál!

Nagy lombhullásban állnak napjaim.
...

Bejelentkezés
név:
jelszó:
Jegyezze meg a nevet és a jelszót ezen a gépen!

Beküldés
Kedves Látogató!
Ha írást szeretne beküldeni a szerkesztőségünkbe, kérjük, azt a bekuldes@aranylant.hu elektronikus levélcímen keresztül tegye. Bemutatkozó levelét - pár írásának kíséretében - is ezen a címen várjuk!
Keresés

tartalomban is keressen (több időt vehet igénybe) ha nem jelöli be csak a szerző nevében és a címben keres

Beállítás
Az Aranylant jelenleg 1024 képpont széles monitorra van optimalizálva.
1024
1280
Könyvek és írók
Megnyitás önálló lapon Hozzászólások, kritikák


Minap került a kezemben M.L. Stedman The Light Between Oceans (Fény az óceán felett) című regénye. A belőle készült film hatására a fordítás is gyorsan elkészült, s mint ilyenkor lenni szokott, egyfajta sznob patina ülepedett erre a semmiképpen nem eredeti, de annál érzelgősebb regényre és szerzője köré.
M.L. Stedman nő, ráadásul ausztrál, aki Londonban él és ügyvédként praktizál. Angolszász nyelvterületen nem ritka a nőíró, aki sikeres, s aki a szigetországi szokásoknak megfelelőn intellektuel, elegáns és okos, ráadásul érett személyiségű asszony, aki egyszerre képviseli az egzotikumot és a tradíciót.
Régen az írók írónak születtek, s kerestek valamiféle mesterséget, hogy meg tudjanak élni. Ilyen volt Jókai, Kölcsey, Arany, de Babits és Tóth Árpád is, ráadásul nincs megrázóbb, mint az állás után kuncsorgó József Attila életrajza vagy Csokonai kétségbeesett megalázkodása állás és megjelenés után. De ilyen volt Verlaine is, a belga szimbolisták, a francia impresszionisták. Írók voltak, de mindegyikük polgári állást vállalt, s legtöbbjük, mint Albert Samain vagy John Keats, a mi Csokonaink és Tóth Árpádunk, a költők betegségébe halt meg fiatalon, s így lobban el a szintén jogvégzettségű Katona József, aki író volt, de polgárrá kellett lennie.
M. L. Stedmaan viszont jogászkén előbb volt polgár, majd beiratkozott egy úgynevezett kreatív írástanfolyamra, melynek már a neve is értelmetlen, hiszen aki ír, az teremt, mi több, egész világokat. Tehát M. L. Stedman tanfolyamra jár, majd utazik, s első regénye rögvest hatalmas siker, huszonöt nyelvre fordítják, nagyköltségvetésű filmet forgatnak belőle, s manapság mindenki tőle várja a csodát. M. L. Stedman valóban kreatív volt abban az értelemben, hogy regényében kész irodalmi helyzeteket, helyszíneket és karaktereket vegyítsen össze, s azt a jog és az igazságszolgáltatás kétes ízű fűszerével tegye ízetlenné. Problémája elsőre egyetemesnek tűnik, de valójában az M. L. mögött érzi az olvasó a nőt, az örök női vágyat, hogy a férfi valamiféle középkori lovag az önfeladás és önfeláldozás kétes glóriájával, egyéniségnélküli papirosfigura, kinek létezése ennyi: szolgálni és feláldozni magát a nőnek. Férfifőhőse olyan, ahogy a nők szeretnék a férfit. Kissé esetlen, gyámkodásra szorul, lovagiasság és pipogyaság fura vegyüléke, aki látja a nő tévedését, de nem védekezik ellene. Pradoxon, hogy a nőt sem védi meg a nőtől. M. L. Stedman azért ügyes, mert ennek ellenkezőjét képes elhitetni a felületes olvasóval, aki nem lát a könnyeitől. Regénye akkor válik hiteltelenné, mikor hősnőjénél annak férje jobban megérti a nőt a nőiség világlátásában. Másrészt pedig az örök női vágy is jelen van a műben, mert valójában a könyv nem a nőiségről szól, hanem a férfiról, akinek el kell vesznie a nő árnyékában. Ibsen és Virgina Woolf híres helyszíne némileg Thomas Hardyval vegyítve, széles, emelkedett, könnyű líraisággal megírt könyve valójában arról szól, hogy a férfinak mindent fel kell áldoznia a nőért, mely elsőre akaratnak tűnik és szeszélynek látszik, s valójában három nő története, melyben a férfi élete csak egy komolykodó és komor díszlet, az összes karakter merőben papírosízű.
Hogy mégis erőteljes és megrázó M. L. Stedman első könyve, az a hitvány és jellegtelen irodalmi termés okán szembetűnő, másrészt a jól megírtságnak az eredménye. Ennek ellenére Stedman nem író, hanem inkább mérnök még annak ellenére is, hogy elmondása szerint a könyv 'magát írta', ami a jellemábrázolásra mindenképpen igaz, hiszen itt válik az egész mű sutává, olcsóvá és sekélyessé.
Stedman a fintorgó irodalmi kritika ellenére fog még néhány sikeres művet írni, de ezek valójában ugyanilyenek lesznek, mérnöki módon kivitelezett, világirodalmi archetípusokból és toposzokból összetákolt magasrendű ponyvák. És mégis örülni kell, hogy ilyenek is vannak, mert ha nem lennének, akkor csak a kísérletező kontárság maradna Esterházystól, Dragománostól a modern irodalmi zsákutcákig.

Kedves Olvasó! Az íráshoz csak regisztrált, és bejelentkezett tagok írhatnak hozzászólást!

Könyvajánló
Hét Krajcár Kiadó
vé vé vé (pont) mys (pont) hu - 2007